ABD ve İngiltere’nin Çinli bilgisayar korsanlarını siber casuslukla suçlayan yaptırım kararı

ABD ve İngiltere, Çin devletinin desteğiyle siber casusluk yapmakla suçlanan kişi ve şirketleri yaptırım listelerine aldı.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık, milletvekilleri, akademisyenler ve gazeteciler de dahil olmak üzere milyonlarca insanı etkilediğine inanılan kapsamlı bir siber casusluk kampanyası nedeniyle suç duyurusunda bulundu ve Çin devleti bağlantılı bilgisayar korsanlığı faaliyetlerine onay verdi.

Atlantik’in her iki yakasındaki yetkililer, Gelişmiş Kalıcı Tehdit Grubu 31’in kısaltması olan “APT31” olarak tanımlanan bilgisayar korsanlığı grubunu Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı’nın bir kolu olmakla suçluyor.

Grubun hedef listesinde Beyaz Saray personeli, ABD’li senatörler, İngiliz milletvekilleri, Birleşik Krallık Seçim Komisyonu ve dünya çapında Pekin’i eleştiren çeşitli hükümet yetkililerinin yer aldığı iddia edildi.

Yetkililer ayrıca savunma personelinin, muhaliflerin ve güvenlik şirketlerinin de siber saldırıların hedefi olduğunu söyledi.

Milyonlarca erişilebilir hesap

Çinli hackerlara karşı suç duyurusunda bulunan Amerikalı savcılar, küresel hackleme operasyonunun amacının “Çin rejimine yönelik eleştirileri bastırmak, hükümet kurumlarını tehlikeye atmak ve ticari sırları çalmak” olduğunu açıkladı.

Savcılar, saldırıların milyonlarca Amerikalıya ait iş hesaplarını, kişisel e-postalarını, çevrimiçi depolama alanını ve telefon görüşmesi kayıtlarını tehlikeye attığını veya potansiyel olarak tehlikeye attığını söyleyerek yedi Çinli bilgisayar korsanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

İngiltere, APT31’i milyonlarca İngiliz seçmenin kişisel verilerine erişmekle suçluyor.

Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden, hükümetin tedbirlerini “Birleşik Krallık’ın kötü niyetli siber faaliyetlere tolerans göstermeyeceği” şeklinde tanımladı. Bunu parlamentodaki milletvekillerine kendi ağzıyla anlattı.

Ağustos 2021 ile Ekim 2022 arasında, Birleşik Krallık Seçim Komisyonu’na düzenlenen siber saldırıda, 40 milyon seçmenin ad ve adreslerinin yanı sıra altı ara seçim sırasında gönderilen hassas e-postaları içeren veri tabanlarına erişildi.

Dowden bugün yaptığı açıklamada siber saldırının seçim güvenliğini tehlikeye sokmadığını söyledi.

yaptırımlar

Hem İngiltere hem de ABD, bilgisayar korsanlığı faaliyetleriyle bağlantılı paravan şirket olduğuna inandıkları bir şirkete ve APT31’de çalışan iki Çin vatandaşına yaptırım uyguladıklarını duyurdu.

APT31 için çalıştığı söylenen Çin vatandaşlarının isimlerinin Zhao Guangzong ve Ni Gaobin olduğu, şirketin adının ise Wuhan Xiaoruizhi Science and Technology Limited Company olduğu açıklandı.

Federal İstihbarat Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, yaptırımlarla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugünkü duyuru, Çin’in ulusumuzun siber güvenliğini baltalamaya ve Amerikalıları ve yeniliklerimizi hedef almaya yönelik sürekli ve küstahça çabalarını ortaya koyuyor” dedi. Dedi.

Çin’den tepki

Reuters’in haberine göre, Londra ve Washington’daki Çinli diplomatlar iddiaları asılsız ve “geçerli delil” olmadığı gerekçesiyle reddetti.

Londra’daki Çin büyükelçiliği iddiaları “tamamen uydurma ve kötü niyetli bir iftira” olarak nitelendirdi.

Pekin ayrıca Batı’nın son yıllarda korsanlık operasyonları yürüttüğü yönündeki suçlamaları da dile getirmeye başladı.

Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı geçen yıl ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Çin telekomünikasyon devi hakkındaki soruşturmasının Huawei Teknolojileri’ye sızdığını iddia etti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş