Alman polisi İsveç’te terör saldırısı planladığından şüphelenilen iki kişiyi tutukladı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Engellenen planın IŞİD’in bir kolu tarafından desteklendiği ve Stockholm’de Kur’an’ın yakılmasına şiddetli bir misilleme olarak tasarlandığı bildirildi.

REKLAM

Alman polisi, İsveç’te Kuran yakılmasını protesto etmek amacıyla terör saldırısı planlayan iki şüpheliyi tutukladı

Stockholm’deki İsveç parlamento binasına terör saldırısı planladığından şüphelenilen iki kişi Salı günü Alman polisi tarafından tutuklandı.

Tutuklananların İsveç’in başkenti Stockholm’de polis memurlarına ve sivillere yönelik ölümcül bir saldırı planladıkları bildirildi.

Saldırı için özel hazırlık yapan zanlıların silah temin etmeye çalıştıkları ancak başarılı olamadıkları da kaydedildi.

Şüpheliler Karlsruhe’deki Federal Adalet Divanı’nda yargılanacak.

IŞİD-H bağlantısı

İsmi İbrahim MG olarak tanımlanan kişilerden birinin, Afganistan’ın doğu bölgeleri ve İran’ın batı bölgelerinde faaliyet gösteren Irak İslam Devleti ve Levant’ın uzantısı olan IŞİD-H’nin üyesi olduğuna inanılıyor. Diğer kişinin isminin Ramin N olduğu açıklandı.

Alman polisi, İbrahim’in, İsveç’te göstericilerin Kur’an-ı Kerim yaktığı protestolara tepki olarak 2023 yazında bir saldırı düzenlemek üzere IŞİD tarafından görevlendirildiğini söyledi.

İslam Devleti Horasan Eyaleti olarak bilinen IŞİD-H, Afganistan’ın doğusunda yer alıyor. IŞİD-H, son yıllarda Afganistan ve Pakistan’da düzenlenen en ölümcül saldırılardan bazılarının sorumluluğunu üstlendi; camilerde, hastanelerde ve halka açık yerlerde düzinelerce sivil öldürüldü.

2023 verilerine göre Almanya’ya sığınma talebinde bulunan ülkeler arasında Afganlar üçüncü sırada yer alıyor. 2023 yılında 114.000 Afgan Almanya’ya sığınma talebinde bulundu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş