Güney Kore, çip endüstrisini geliştirmek için 19 milyar dolarlık rekor yatırım paketini duyurdu

Yeni pakette, çip sektöründeki yatırımlara mali destek ve istihdamın artırılmasına yönelik yeni teşvikler de yer alıyor.

REKLAM

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, yarı iletkenleri “topyekün ulusal savaş bölgesi” olarak tanımladı ve ülkenin önemli yarı iletken endüstrisi için 19 milyar dolarlık rekor bir destek planını duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre, yarı iletken endüstrisi için finansman, altyapı, araştırma ve geliştirmenin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelere destek içeren 26 trilyon Kore wonu (yaklaşık 19 milyar dolar) değerinde büyük bir destek programı oluşturuldu. büyüklüğündeki işletmeler. şirketler.

Bu program aynı zamanda bu ayın başlarında açıklanan 7 milyar dolarlık yatırım paketini de içeriyor.

Yoon, açıklamasında şunları söyledi: “Kazanmak veya kaybetmek, yüksek bilgi işleme kapasitesine sahip son teknoloji yarı iletkenleri ilk kimin üreteceğine bağlıdır. Hükümetin, rakiplerinin gerisinde kalmaması için yarı iletkenlere destek sağlaması gerekir.” Dedi.

Yatırımlara finansal destek

Yoon ayrıca yeni paketle birlikte şirketlerin önemli yeni yatırımlar yapmalarına olanak sağlamak için Kore Kalkınma Bankası aracılığıyla yönetilen “17 trilyon won (yaklaşık 12 milyar dolar) değerinde yeni bir yarı iletken mali destek programı” olacağını da kaydetti.

Yoon, “Şirketler yeni fabrikalar ve hat genişletme gibi tesislere büyük miktarlarda para yatırdığında likidite sorunları ortaya çıkıyor” dedi. Kore Kalkınma Bankası'nın destek programı sayesinde bu zorlukların büyük ölçüde çözüleceğine inanıyorum.”

Plan aynı zamanda, sahip olmadıkları fabrikalarda üretim yapan “fableless” şirketleri ve sektörle bağlantılı küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyecek, 1 trilyon won değerinde bir “yarı iletken ekosistem fonu” oluşturacak.

Bu bağlamda Tayvanlı çip devine değinen Yoon, “Fabrika olmadan pazar payımız hala %1 civarında ve sistem yarı iletkenleri üreten dökümhaneler TSMC gibi lider firmalarla aradaki farkı kapatamıyor.” Dedi.

İstihdamı ve yetenekleri çekmek

Yoon ayrıca Seul'ün istihdamı artırma ve sektöre daha fazla yetenek çekme umuduyla çip yatırımlarına yönelik vergi avantajlarını genişleteceğini söyledi.

Asya'nın dördüncü büyük ekonomisi olan Güney Kore, başkent Seul'ün hemen dışında dünyanın en büyük yarı iletken üretim kompleksi haline gelecek ve milyonlarca iş yaratacak bir “mega çip kümesi” inşa ediyor.

Güney Kore, dünyanın en büyük bellek yongası üreticileri Samsung Electronics ve SK Hynix'e ev sahipliği yapıyor. Ülke geçen yıl, küresel endüstride avantaj elde etmek için 456 milyar dolarlık özel yatırım kullanarak dünyanın en büyük çip merkezini inşa etme sözü verdi.

11,7 milyar dolar ihracat

Gelişmiş çiplerin tedarikini güvence altına almak, ABD ve Çin'in pazarın kontrolü için şiddetli bir mücadeleye girişmesiyle çok önemli bir uluslararası konu haline geldi.

Güney Kore hükümetinin bu son yatırım hamlesi, ülkenin çipler, ekranlar ve piller dahil olmak üzere teknoloji devlerinin halihazırda köklü olduğu altı temel teknolojiye yoğun yatırım yapma arayışında olduğu bir dönemde geldi.

Güney Kore'nin en büyük ihracatı olan yarı iletkenler, Güney Kore Ticaret Bakanlığı verilerine göre Mart ayında 11,7 milyar dolara ulaşarak iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve Güney Kore'nin toplam ihracatının beşte birini oluşturdu.

Güney Kore, dünyanın en büyük bellek yongası üreticileri Samsung Electronics ve SK Hynix'e ev sahipliği yapıyor ve geçen yıl, küresel dünyada avantaj elde etmek için 456 milyar dolarlık özel yatırım kullanarak dünyanın en büyük yonga merkezini inşa etmek için beş yıllık devasa bir yatırım planını açıkladı. pazar. endüstri.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş