Gürcistan'da cumhurbaşkanı, protestolara yol açan dış etki yasasını veto etti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İktidar partisi Gürcü Rüyası, Zurabişvili'nin vetosunu geçersiz kılacak yeterli çoğunluğa sahip ve bunu önümüzdeki günlerde yapması bekleniyor.

REKLAM

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabishvili, haftalardır kitlesel protestolara yol açan ve medyayı hedef alan “dış etki yasasını” veto etti.

Yasa, medya kuruluşlarının ve STK'ların, finansmanlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından almaları durumunda “yabancı bir gücün çıkarlarının savunucusu” olarak kaydolmalarını gerektiriyordu.

Cumhurbaşkanı Salome Zurabishvili hafta başında yaptığı açıklamada yasayı “kabul edilemez” bulduğunu söyledi.

Gürcistan'ın iktidar partisiyle giderek daha fazla anlaşmazlığa düşen Zurabişvili, Cumartesi günü yaptığı açıklamada yasanın Gürcistan anayasasına ve “tüm Avrupa standartlarına” aykırı olduğunu söyledi ve “kaldırılması gerektiğini” ekledi.

İktidar partisi Gürcü Rüyası, Zurabişvili'nin vetosunu geçersiz kılacak yeterli çoğunluğa sahip ve bunu önümüzdeki günlerde yapması bekleniyor. Gürcistan hükümeti, yasanın şeffaflığı teşvik etmeyi ve 3,7 milyon nüfuslu ülkede zararlı olarak gördüğü yabancı nüfuzu engellemeyi amaçladığı konusunda ısrar ediyor.

Önerilen yasa bu ay Tiflis'te kitlesel protestolara yol açtı. Muhalifler yasayı Rus kurallarına benzediği için “Rus hukuku” olarak adlandırıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber