Hedefe ulaşmak için… – Son Dakika Cumhuriyet Pazar Haberleri

Merhaba Cumhuriyet Pazarı ailesi! Bugün size nörobilimin ışığında hedeflerinizi nasıl belirleyeceğinizi ve onlara nasıl ulaşacağınızı adım adım anlatacağım.

1: En önemli hedefi seçin:

İnsanlar genellikle birden fazla hedefe aynı anda ulaşmak isterler. Örneğin, “Diyete başlayın”, “egzersiz yapın”, “iyi uykular”, “Meditasyona alışın”. Her şey 1 Ocak'ta başlıyor! Ancak bilim, aynı anda çok fazla hedefin tüm hedeflerin başarısız olmasına yol açabileceğini söylüyor. Ana hedefinizi bulmak için kendinize şu soruyu sorun: “Şu anda peşinden koşmak için zaman ve enerji ayırabileceğim bir hedef olsaydı, bu ne olurdu?”

2: Biraz daha büyük hedefi seçin

Basit hedefler beyin nöronlarımızı kalıcı öğrenmeyi ve büyümeyi teşvik edecek kadar uyarmaz. Bu nedenle, başarabileceğiniz gerçekçi ama biraz iddialı bir hedef belirleyin.

3: Eylemleri tanımlayın ve planlayın

Beynimizin, “daha fazla koşmak” veya “kitap yazmak” gibi “makro” hedeflerin her birine ulaşmak için gerekli eylemleri tanımlamasını sağlamalıyız. Hedefe ulaşma olasılığını önemli ölçüde artırmak için net sonuçlara sahip eylem adımlarını belirliyoruz. Örnek: “Haftada üç kez koşuyorum”, “Haftada 20 sayfa yazıyorum”.

4: Ölçülebilir hedefler

Hedef için sınırlı bir süre yaratın; Çoğu hedef için 12 haftalık veya üç aylık bir dönem uygundur. Bu üç ay için şunları tanımlayın: “Önümüzdeki birkaç gün boyunca haftada toplam sekiz saatimi bu hedefe adayabilirim.” “Egzersiz, haftada 4×2, toplam sekiz saat) veya” yazma/çalışma/proje, 5×5, toplam 25 saat.” “Bu işi sabah 10 ile öğleden sonra 3 arasında bitiriyorum.”

5: Amacınızı netleştirin

Maraton koşmak gibi bazı hedefler açıkça ölçülebilir. Diğerleri daha görecelidir. (örneğin meditasyona alışmak). Açık uçlu hedeflerin sonuçlarına karşı daha dikkatli olmamız gerekiyor. 12 haftalık bu kurslar başlangıçta küçük sonuçlar yaratsa da uzun vadede bizi dönüştürüyor.

6: Hemen dünyayla paylaşmayın

Ne yazık ki, yeni bir hedefle ilgili anında övgü ve olumlu geri bildirim almak başarınızı baltalayabilir. Bu olumlu teşvik beynin ödül mekanizmalarını harekete geçirir. Bu da sanki başarı gelmiş gibi hedefe ulaşmak için ihtiyaç duyduğumuz motivasyon moleküllerini azaltır. Bu nedenle, çabayı kendinize saklamanız bilimsel olarak en iyisidir. Yol boyunca çeşitli kilometre taşlarına ulaştıkça bunları arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmak da daha eğlenceli olabilir.

TAKTİKLER

– Çevrenizdeki hedeflerinizi yazarken ilk başta bir hatırlatma olabilir, bir süre sonra beyniniz artık etkilenmez.

– Motivasyon bulamadığınız günlerde, hedefinize ulaştığınızda veya ulaşamadığınızda neler olabileceğini hayal etmek için 1-3 dakikanızı ayırın. Hem başarıyı hem de başarısızlığı hayal edin.

-Zihinsel konsantrasyon büyük ölçüde görsel odaklama sistemine bağlıdır. 60 saniye boyunca gözlerinizi yakındaki bir nesneye odaklayın ve orada çalışmaya başlayın.

– Telefonu unut.

– Sürekli ödül, ödülün gücünü ve değerini azaltır, onu sürdürmek için aralıklı ödüller yaratır.

– Uyandıktan sonraki ilk 30 dakika, sonraki üç saat ve sonraki 11 saat sirkadiyen ritminize göre en verimli çalışabileceğiniz zaman dilimidir. Sabahları hedefiniz için en önemli görevleri halletmeye çalışın.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber