İngiltere: Genç kuşaklara sigara satışını yasaklayan yasa tasarısı kabul edildi

Sigara satışını yasaklayan yeni yasaya göre, halihazırda 18 olan sigara satış yaşı her yıl bir yıl artacak.

REKLAM

İngiltere’de gelecek nesilleri korumayı amaçlayan toplam sigara yasağı Avam Kamarası’nda yapılan oylamayla kabul edildi.

67’ye karşı 383 oyla kabul edilen tasarı, 2009 ve sonrasında doğanların Birleşik Krallık’ta tütün ürünleri satın almasını yasa dışı kılıyor.

Liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti’nin bazı üst düzey isimleri, Başbakan Rishi Sunak’ın öncelik verdiği yasaya karşı çıktı.

Yasaya karşı oy kullanan eski başbakan Liz Truss şunları söyledi: “Yetişkinleri kendilerinden koruyabileceğimiz fikrinin son derece sorunlu olduğunu ve insanları çocuklaştırdığını düşünüyorum. İnsanlar ne yiyeceğine, ne içeceğine ve eğleneceğine kendileri karar vermek istiyor.” Sözleriyle fikrini savundu.

Ekonomi ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch ve eski Çalışma Bakanı Suella Braverman da, ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin desteğini alan öneriye karşı oy kullandı.

Kanun ne getiriyor?

Sigara satışını ve sigara içmemeyi yasaklayan yeni yasaya göre, halihazırda 18 olan sigara satış yaşı her yıl bir yıl artacak.

Bu, 2009’dan itibaren doğanların hiçbir zaman yasal olarak sigara satın alamayacakları anlamına geliyor ve bu da etkili bir yasağa yol açıyor. Yasa, halihazırda sigara satın alma yetkisine sahip olanları etkilememektedir.

Hükümet, İngiltere ve Galler’de reşit olmayanlara tütün ve e-sigara satan mağazalara derhal 100 £ para cezası uygulayacağını duyurdu.

Mevzuatta ayrıca tek kullanımlık e-sigaraların yasaklanması ve aromalara ilişkin yeni kısıtlamalar da yer alıyor; yalnızca dört tür e-sigaraya izin veriliyor. içerir.

Yeni Zelanda’da benzer bir yasa Bu yıl yeni koalisyon hükümeti tarafından yasa çıkarılmadan önce. silindi.

İngiltere’de sigara içmek

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi, Birleşik Krallık’ta 2022 yılında yaklaşık 6,4 milyon kişinin sigara içeceğini tahmin ediyor; bu da yetişkin nüfusun yaklaşık %13’üne denk geliyor.

Bu oran, OECD verilerine göre yetişkinlerin yüzde 18 ila 23’ünün sigara içtiği İtalya, Almanya ve Fransa gibi diğer ülkelerden daha yüksek. Avrupa ülkelerinden çok daha düşük bir seviyede.

Tıp ve sağlık uzmanları ile hayır kurumları, sigara içmenin Birleşik Krallık’ta 80.000, dünya çapında ise her yıl 8 milyondan fazla ölümün yanı sıra sigarayla ilişkili birçok hastalığa neden olduğunu söyleyerek yasağı güçlü bir şekilde destekliyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber