Kokoreç'in besin değeri: Kokoreç kaç kaloridir?

genişletmek

Kokorec'in besin değeri

Ortalama bir porsiyon kokoreç toplam 226 kalori içermektedir. 1 porsiyon kokoreçte 5,54 gr karbonhidrat, 35,98 gr protein, 5,64 gr yağ ve 0,72 gr lif bulunmaktadır. Aynı zamanda bir porsiyon kokoresinin 182,4 mg sodyum ve 367,2 mg potasyum içerdiği belirlendi.

1 porsiyon kokorecin %12'si karbonhidrat, %76'sı protein ve %12'si yağdan oluşur. 100 gram kokoreçte 94 kalori bulunmaktadır. Kolesterol yüksekliği olan kişilerin çok fazla tüketmemesi tavsiye edilen, enfes kokoreç lezzetiyle özellikle ülkemizde pek çok kişi tarafından tüketilmektedir.

Kokoreç kaç kaloridir?

100 gram kokorecin ortalama 94 kalori içerdiği tespit edilmiştir. 1 porsiyon kokoreç 240 gram yani 226 kaloridir. 100 gram kokoreçte 2,31 gram karbonhidrat, 14,99 gram protein bulunmaktadır.

Protein, demir, A vitamini, fosfor, folik asit ve potasyum açısından zengin olmakla birlikte doymuş yağ ve kolesterol açısından da zengin bir besindir. Bu nedenle kolesterolü yüksek olan kişilerin mümkün olduğunca kokoreç tüketmekten kaçınması gerekmektedir.

Kokoreç'in avantajları nelerdir?

Kokoreç, hayvanların bağırsaklarından elde edilen ve içerisinde oldukça faydalı maddeler bulunan bir besindir. Vitamin ve kolajen bakımından zengin olan kokoreç, Anadolu'nun tipik bir yemeği olmakla birlikte ülkemizin her yerinde tüketilmektedir. İçerdiği bağ ve kas dokusu sayesinde eklem ağrılarına iyi gelen kokoreç, kadınlara yönelik kırışıklık karşıtı ürünlerde bulunan vitaminleri de içeriyor. Bu nedenle kokoreç kadınların ilgisini çeken bir yemektir.

Omega-3 ve omega-6 hayvanın yağ dokusunda mevcut olduğundan damar sistemi hastalıklarına karşı koruma sağlar. Yapısal olarak zengin bir protein ve vitamin içeriğine sahip olan kokoreç, aynı zamanda yüksek miktarda kalsiyum, azot, fosfor, potasyum ve krom da içeriyor. Yorgunluğu, kas kramplarını, depresif ruh halini ve halsizliği önlemek için bu önemlidir.

Kokoreç zararlı mıdır?

Her öğün ve her besin maddesi fayda sağladığı gibi bazı zararlar da getirebilir. Aşırı miktarda tüketildiği takdirde kokoreç de zararlı bir gıda olarak değerlendirilebilir. Hijyenik koşullarda yapılmadığı takdirde bağırsak enfeksiyonlarına veya zehirlenmelere de neden olabilir.

Bu nedenle kokoreç yerken ya kendiniz hazırlamalı ya da güvendiğiniz kaliteli bir yerden yemelisiniz. Çok baharatlı olduğundan mideleri hassas olan kişilerde bile mide ağrıları ve sancıları yaşanabilir. Yüksek kolesterollü bir yemek olduğundan kalp ve kolesterol hastalarının bu yemeği yerken dikkatli olmaları önerilir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber