Kovid aşısı satışları azalan ve kârları azalan BioNTech, kanser ilacı yapımına odaklanıyor

Pandemi döneminde Pfizer iş birliğiyle Kovid-19 aşısını üreten BioNTech, 2022’ye göre keskin bir düşüşle 2023’te 3 milyar 819 milyar euro gelir elde ettiğini açıkladı.

REKLAM

Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in sahibi olduğu BioNTech, odak noktasının kanser ilaçları geliştirmeye kayması nedeniyle 2023 yılında gelir ve kazançlarında düşüş bildirdi.

Pandemi sırasında Pfizer ile birlikte Kovid-19 aşısını üreten şirket, 2022 yılına göre yaklaşık dörtte üç oranında düşüşle 3 milyar 819 milyar euro gelir, 2022 yılına göre ise %90 düşüşle 930,3 milyon euro net kar açıkladı. . önceki yıl.

Mainz merkezli biyoteknoloji şirketi, 2024 yılına kadar 2,5 ila 3,1 milyar avro arasında ciro hedeflediğini söyledi.

“İlk antikanser ilacı 2026’da piyasaya çıkacak”

Şirketin CEO’su Uğur Şahin, “2030 yılına kadar onay almayı ve böylece dünya çapındaki hastaların tedavi seçeneklerini iyileştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

İlk kanser ilacının 2026 yılında piyasaya sürülmesinin beklendiği belirtildi.

Şirket, araştırma harcamalarını daha da artırmayı ve kanser ilaçlarının onaylanmasına hazırlanmayı planlıyor.

BioNTech, Ocak ayında yaptığı açıklamada, Kovid-19 aşı işinde devam eden düşüşün dibe vurduğu 2025 yılında gelir artışına dönmeyi beklediğini belirtti.

Şirket bundan sonra onkoloji işini genişletmek için yatırım yapacağını söyledi.

Pfizer ayrıca Ocak ayında Comirnaty markalı Kovid-19 aşısının satışlarının dördüncü çeyrekte %54 düşüşle 5,36 milyar dolara gerilediğini söyledi.

BioNTech, Kovid-19 aşısının ardından cilt ve kolorektal kanser tedavisinde kullanılacak ilaçlar üzerinde çalışmalar yürüttüğünü duyurdu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber