O ülkede ırkçı söylem uyandırdı: Türklere hakaret etti!

Aşırı sağcı siyasetçi Andre Ventura'nın dün Portekiz parlamentosunda söylediği sözler ülkede şok yarattı. Chega partisi lideri Andre Ventura, Portekiz'in bu hafta hükümet tarafından duyurulan yeni Lizbon havaalanını 10 yıldan daha kısa bir sürede inşa edebilmesi gerektiğini söyledi.

BU SÖZLERLE TÜRKLERİ HEDEF ALDI

Sözcü TV'nin haberine göre Ventura, “İstanbul Havalimanı beş yıl içinde inşa edildi ve hizmete açıldı” diyerek şu yorumu yaptı: “Türkler dünyanın en çalışkan halkı olarak bilinmiyor.”

Sol parti milletvekilleri bu sözlerin ırkçı olduğunu ve parlamentoda yeri olmadığını söyleyerek, parlamento başkanı Jose Pedro Aguiar-Branco'ya bunları kınaması çağrısında bulundu.

İfade hakkı tartışması alevlendi

Ancak iktidardaki merkez sağ Sosyal Demokratlardan Aguiar-Branco, milletvekillerinin kendilerini ifade etme hakkına sahip olduğunu ve onları sansürlemeyeceklerini söyledi.

Sosyalist milletvekili Alexandra Leitao daha sonra parlamento tartışması sırasında Aguiar-Branco'ya politikacıların “belirli bir ırk veya etnik köken diğerlerinden daha aptal, daha tembel veya daha az değerlidir” demesine izin verip vermeyeceğini sordu.

Aguiar-Branco, “Bence bunu söyleyebilirler. İfade özgürlüğü Anayasa'da güvence altına alınmıştır.” dedi. “Burada (parlamentoda) yapılan siyasi konuşmanın hükmünü sandıkta halk verecektir” dedi.

KARİSTİ PARLAMENTOSU

Livre'den Isabel Mendes Lopes, parlamentoda yapılan yorumların insanların hayatları üzerinde doğrudan sonuçlar doğurabileceğini söyledi ve şu yorumu yaptı: “Irkçılık bir suçtur.”

Popülist ve göçmenlik karşıtı Chega, Mart ayında yapılan genel seçimlerde parlamentodaki temsilini dört katına çıkararak 50 milletvekiline çıkaran Portekiz'in üçüncü büyük siyasi partisi.

Ventura, 2020 yılında Romanlara yönelik ayrımcı ifadeler nedeniyle para cezasına çarptırıldı ve ayrıca siyahi bir milletvekili hakkında yaptığı yorumlar nedeniyle de mahkum edildi.

2020 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayan ve birçok ülkeye yayılan Black Lives Matter hareketinin zirvesinde, ırkçılığın bir sorun olduğunu inkar etmek için Portekiz'de bir gösteri düzenledi.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İlginç an!  İlginç an! “İlk başta anlayamadık”
Annesini uykusunda öldürüp babasını ağır yaraladı... İndirim Annesini uykusunda öldürüp babasını ağır yaraladı… Katile 'iyi hal' indirimi!
Bakan Yerlikaya açıkladı!  Onlarca gözaltı...Bakan Yerlikaya açıkladı! Onlarca gözaltı…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş