TikTok, güvenlik endişelerine rağmen Avrupalı ​​politikacılar arasında popülerlik kazanıyor

Haziran ayındaki Avrupa seçimleri yaklaşırken ana akım politikacılar, TikTok’un kısa video formatını başarıyla kullanan aşırılık yanlısı partilere karşı zemin kaybetmekten korkuyor.

REKLAM

Simon Harris’in Mart ayında Fine Gael Partisi’nin lideri seçildikten sonra İrlanda’nın başbakanı olacağı belli olunca, kendisini ifade etmek için popüler bir platform olan TikTok’a yöneldi.

İrlanda’nın en genç Taoiseach’i olacak siyasetçi, İngilizce “TEŞEKKÜR EDERİM” yazan bir videoda, 95.000 takipçisine, otistik kardeşinin eğitim yardımının eksikliğinden kendi kendine şikayet eden “inatçı, huysuz bir genç”ten yükselişini anlattı. sarı harfler.

Bazen “TikTok Taoiseach” olarak da anılan Harris, Çin’in sahip olduğu sosyal medya platformunu benimseyen öncü Avrupalı ​​politikacılar arasında yer alıyor ve genç seçmenlere ulaşma ihtiyacının güvenlik kaygılarından daha ağır bastığını gösteriyor.

Haziran ayındaki Avrupa seçimleri yaklaşırken ana akım politikacılar, TikTok’un kısa video formatını başarıyla kullanan aşırılık yanlısı partilere karşı zemin kaybetmekten korkuyor.

Pekin merkezli ByteDance’in sahibi olduğu uygulamadaki kullanıcı verilerinin Çin hükümetinin eline geçebileceği korkusu nedeniyle TikTok Batı’da giderek artan bir şüpheyle karşılanıyor.

Örneğin Alman güvenlik kurumları, Çin hükümetiyle veri paylaşabileceği veya kullanıcıları etkilemek için kullanılabileceği korkusu nedeniyle uygulamanın kullanılmasına karşı uyarıda bulundu.

ABD’de yasa yapıcılar platformun Çinli sahibi tarafından satılmasını zorlamak veya uygulama mağazalarından yasaklamak istiyor.

Macron 4 milyon takipçi kazandı

TikTok, güvenlik uyarılarının yersiz olduğunu ve diğer uygulamalardan daha fazla bilgi toplamadığını söylüyor.

Endişeleri gidermek amacıyla geçen yıl Dublin’de Avrupalı ​​kullanıcı verilerini depolamak üzere bir veri merkezi oluşturdu ve veri akışlarını izlemesi için bağımsız bir güvenlik firması kiraladı.

ByteDance, ürününün casusluk amacıyla kullanıldığını reddederken, Çin hükümeti de bu tür bir niyeti reddetti.

37 yaşındaki Harris, Mart 2021’de sistemi ilk benimseyenlerden biri oldu ve 60 saniyelik bütçe özetinden arka planda müzik çalarken futbol izlerken çay yaptığı görüntülere kadar çeşitli videolar üretti.

Platformda oldukça aktif olan bir diğer politikacı ise 2020 yılında TikTok’a katıldığından bu yana 4 milyon takipçiye ulaşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron.

Almanya’da TikTok’un üst düzey politikacılar tarafından benimsenmesi daha yeni. Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Mart ayında ülkede hesap açan ilk bakan oldu.

Bakan ilk olarak “TikTok’ta devrim: bugün başlıyor” paylaşımını yaptı. Almanya’nın en popüler ikinci partisi haline gelen aşırı sağ Almanya İçin Alternatif (AfD) partisine atıfta bulunarak, “Sosyal medyayı AfD’ye bırakamayız” dedi.

Pazartesi günü patronu Almanya Şansölyesi Olaf Scholz da ona katıldı ve TikTok hesabını açarak X’e şunları söyledi: “Dans etmeyeceğim. Söz veriyorum.” dedi.

Harika müzik içeren ilk TikTok videosu “Biz de Sizin Kadar Şaşırdık! (Ve Evet, Şansölye Şu Anda Gerçekten TikTok’ta)” başlığını taşıyordu.

Üst düzey Alman bakanlar uzun süredir diğer sosyal medyada yer alıyor. Örneğin Scholz’un, Maliye, Ekonomi ve Dışişleri Bakanlarının, Lauterbach’ın da Instagram hesabı var.

Almanya’daki Avrupa seçimlerinde 16 yaşındakiler de oy kullanabildiğinden genç seçmenlere ulaşmak öncelik taşıyor.

REKLAM

Ana akım partiler panik içinde

Alman partileri arasında AfD, TikTok’a hakim durumda. Partinin 411 bin takipçisi var, en büyük adayı Maximilian Krah’ın ise 41 bin takipçisi var.

Siyasi analist Johannes Hillje, “Dolayısıyla diğer tüm demokratik partiler şu anda panik içinde ve bu önemli platformu ve bu genç demografiyi, yani genç seçmenleri bu radikal partiye bırakmak istemiyorlar” dedi.

Bir videoda Krah, okul öğrencilerini sol görüşlü öğretmenlerle yüzleşmeye teşvik ediyor. Başka bir videoda gençlere flört tavsiyeleri verdiği, onlara porno izlememelerini veya Yeşiller’e oy vermemelerini söylediği görülüyor. Kradh bir videoda “Gerçek erkekler sağcıdır, gerçek erkeklerin idealleri vardır, gerçek erkekler vatanseverdir” dedi. İfadeleri kullanın.

Bu tür bir erişimi taklit etmek isteyen ana akım politikacılar da bir ikilemle karşı karşıya kalıyor çünkü onlar da otoriter bir ülkenin platformunu kullanmaktan çekiniyorlar.

Lauterbach, TikTok’un etkisini kabul ederken bu konuda çekinceleri olabileceğini söyledi: “Platformu kullanmanın hiçbir meşruiyeti yok” ve veri sızıntısını önlemek için TikTok’u kullanmak için ayrı bir telefon satın aldı.

REKLAM

Macron’un ekibi ayrıca Fransa cumhurbaşkanının TikTok’un kullanışlılığını ve düzenleme ihtiyacını ayrı konular olarak gördüğünü söylüyor. İsminin gizli kalmasını isteyen bir danışman Reuters’e şöyle konuştu: “Büyük çoğunluğu televizyon haberlerini izlemeyen veya basını okumayan bu nüfusu görmezden gelemeyiz.”

Güvenlik kaygılarının boyutunu ortaya koyan bir şekilde, Birleşik Krallık ve Avusturya geçen yıl devlet memurlarının iş telefonlarında TikTok kullanımını yasakladı.

Ancak TikTok’u görmezden gelmek giderek zorlaşıyor. Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsü’nün geçen yılki raporu, daha az insanın geleneksel medyaya güvendiğini ve daha fazlasının haber için TikTok’a yöneldiğini ortaya çıkardı.

Raporda en hızlı büyüyen sosyal ağ TikTok’tu ve 18-24 yaş grubundakilerin %20’si bunu gazetecilik amacıyla kullanıyordu.

TikTok’ta önemli bir varlığa sahip olan en kıdemli Birleşik Krallık bakanı Savunma Bakanı Grant Shapps’tır.

REKLAM

TikTok’un devlet cihazlarına yönelik yasağı açıklandığında Shapps, platformda 2013 yapımı “Wolf of Wall Street” filminden bir kliple yanıt verdi; Burada Leonardo DiCaprio’nun karakteri Jordan Belfort “Kesinlikle pes etmeyeceğim” diyor.

Shapps, TikTok’u hükümet cihazlarında hiç kullanmadığını ve yasağın mantıklı olduğunu ekledi.

Belçika, bakanların ve devlet memurlarının resmi cihazlarına TikTok yüklemesini yasakladı, ancak politikacılar uygulamayı farklı cihazlarda kullanarak bu sorunu aşmaya çalışıyor.

İktidardaki Yeşiller Partisi’nden politikacılar, yalnızca 4G’ye bağlı ve başka hiçbir uygulama yüklü olmayan cihazlarla TikTok videoları yayınlıyor ve telefonlar politikacıların kendisi değil, kendi personelinin elinde bulunuyor.

Yeşiller Partisi’nden bir sözcü, “Bu işin içinde olmamızın bir diğer nedeni de, alanı aşırı sola ya da aşırı sağa bırakmak istemememizdir” dedi. “Gençler haberleri sosyal medya üzerinden alıyor ve TikTok en büyük platformlardan biri. Bazı politikacılar bundan memnun, bazıları ise memnun değil.” Dedi ki:

REKLAM
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber