Gazze’ye ilk yardım deniz yoluyla ulaştı, ikinci gemi hazır

İlk insani yardım malzemesinin Kıbrıs üzerinden deniz yoluyla Gazze’ye gönderilmesinin ardından ikinci sevkiyatın da hazır olduğu belirtildi.

REKLAM

İlk insani yardım malzemesinin Kıbrıs üzerinden deniz yoluyla Gazze’ye gönderilmesinin ardından ikinci sevkiyatın da hazır olduğu belirtildi.

Misyonu Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanyol yardım kuruluşu Open Arms ile birlikte düzenleyen ABD’li yardım kuruluşu World Central Kitchen (WCK), yeni sevkiyatın paletler halinde konserve ve ambalajsız ürünler içerdiğini kaydetti.

Larnaka’dan gelen ilk sevkiyatta 200 ton yiyecek vardı. İlk görevde yardım çalışanları, WCK’nin çöken binaların molozlarından inşa ettiği derme çatma bir iskeleye getirildi.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides, Gazze’ye yapılacak ikinci yardım sevkiyatının Kıbrıs’tan ayrılmaya hazır olduğunu söyledi. Christodoulides, “İlk gemi Kıbrıs’a dönmeye başladı ve ikinci gemiyi göndermeye hazırız” dedi.

240 tonluk yardım malzemesi taşıyan ikinci gemi ise Larnaka limanına demirledi ve hareket sinyalini bekliyor.

WCK, ikinci teknede Gazze’ye deniz yoluyla yapılan teslimatlara yardımcı olacak iki forklift ve bir vinç bulunduğunu kaydetti.

Makineleri çalıştırmak ve malzemeleri boşaltmak için sekiz işçinin bulunduğu kargo gemisine insanlı bir geminin eşlik edeceği bildirildi.

Gemiye malzeme sağlayan Open Arms şunları söyledi:

“İki yaşın altındaki her üç çocuktan biri yetersiz besleniyor.”

Filistin bölgesinde çalışan Birleşmiş Milletler’in ana kuruluşu, Gazze’nin kuzeyinde 2 yaşın altındaki her üç çocuktan birinin ciddi şekilde yetersiz beslendiğini ve kıtlığın yaklaşmakta olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Filistin Mülteci Örgütü (UNRWA), “Gazze’de çocukların yetersiz beslenmesi hızla yayılıyor ve benzeri görülmemiş seviyelere ulaşıyor” dedi.

Gazze’deki hastaneler bazı çocukların yetersiz beslenme ve susuzluktan öldüğünü bildirdi.

Uluslararası gıda güvensizliği izleme kuruluşu IPC Aralık ayında, Mayıs ayına kadar olan tahmin döneminde kıtlık riskinin bulunduğunu duyurdu.

IPC’nin kıtlık ilan etmesi için nüfusun en az %20’sinin aşırı gıda kıtlığı yaşaması, üç çocuktan birinin ciddi derecede yetersiz beslenmesi ve her gün 10.000 kişiden ikisinin açlık, yetersiz beslenme ve hastalıktan ölmesi gerekiyor.

Batılı ülkeler İsrail’e yardımın kendilerine ulaşması için daha fazla çaba göstermesi çağrısında bulunuyor.

BM ayrıca sınırların kapatılması, zorlu denetimler ve hareket kısıtlamalarının yardımın bölgeye ulaşmasını engellediğini bildirdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber