Trump mahkemeye itaatsizlikten 9 bin dolar para cezasına çarptırıldı

Trump, mahkemenin davayla ilgili konuşma yasağına uymadığı için hakim tarafından 9.000 dolar para cezasına çarptırıldı ve hapisle tehdit edildi.

REKLAM

Eski ABD Başkanı Donald Trump, kendisine karşı açılan 'sessizlik' davasına bakan yargıç tarafından mahkemeye itaatsizlikten 9 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Yargıç Juan Merchan, davada konulan konuşma yasağını ihlal etmeye devam etmesi halinde Trump'ı hapis cezasına çarptırmayı düşüneceğini söyledi.

Salı günü verdiği yazılı talimatta Merchan, para cezasının Trump için caydırıcı olmayabileceğini ancak daha yüksek bir para cezası verme yetkisinin bulunmadığını söyledi.

Merchan, “Sanık, mahkemenin kanuna uygun emirlerinin kasıtlı olarak ihlal edilmesine tolerans göstermeyeceği ve koşullar gerektirdiği ve uygun olduğu takdirde hapis cezası verebileceği konusunda uyarılmıştır” dedi. Açıklamalarına yer verdi.

Hakim, Trump'ın tanıkları ve davayla ilgili diğer kişileri medyada eleştirmesini engellemek için konuşma yasağı kararı vermişti.

Merchan'a verilen 9.000 dolarlık para cezası, savcıların potansiyel tanıkları küçük düşüren ve jürinin tarafsızlığını sorgulayan paylaşımlar nedeniyle talep ettiği 10.000 dolarlık para cezasının biraz altındaydı.

Perşembe günkü duruşmada Merchan, Trump'ın diğer açıklamaları için daha fazla para cezası verilip verilmeyeceğini değerlendirecek.

Trump, konuşma ve yayın yasağı kararının ifade özgürlüğü haklarını ihlal ettiğini savunurken, avukatı Todd Blanche, geçtiğimiz hafta Merchan'a yaptığı açıklamada, söz konusu açıklamaların siyasi saldırılara yanıt olduğunu söylemişti.

Trump Cuma gününe kadar 9.000 dolarlık cezasını ödemek zorunda kalacak.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber